PL EN

Wybór drzwi – krok po kroku

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi? To pytanie bardzo często zadajemy sobie w momencie remontu, budowy czy też konieczności wymiany drzwi z innego powodu. Dziś producenci oferują nam wiele możliwości wyboru drzwi czy ościeżnic. Mnóstwo interesujących modeli i jeszcze więcej ciekawych kolorów oklein. Jaki typ drzwi wybrać? Jakie informacje potrzebne są nam przed zakupem?

W pierwszej kolejności skupmy się na technicznych informacjach, które są nam potrzebne do odpowiedniego dopasowania drzwi i ościeżnic.

Jak zmierzyć szerokość drzwi i dobrać do nich ościeżnicę?

Należy pomierzyć otwór w murze, w miejscu, gdzie mają być zamontowane nowe drzwi czy ościeżnica. Szerokość otworu w murze mierzymy od ściany do ściany.

Zastanów się jaki typ ościeżnicy planujesz wybrać. W zależności od typu rozróżniamy ościeżnice stałe i regulowane. Ościeżnice stałe to takie, które mogą być stosowane na mur o standardowej grubości, gdzie nie jest wymagana regulacja w zakresie przekroju ściany. Natomiast ościeżnice regulowane, dzięki posiadanej regulacji umożliwiają jej idealne dopasowanie do wymiarów ściany, gwarantując tym samym jej atrakcyjne wykończenie. Wobec powyższego wybrany typ ościeżnicy, może wiązać się z koniecznością pomiaru grubości muru, ponieważ właśnie ten wymiar warunkuje zakres regulacji ościeżnicy. Dlatego upewnij się, czy wybrana ściana, na którą będzie montowana ościeżnica jest już wykończona. Czy ewentualnie w planach są jeszcze np. płytki lub inne okładziny, które miałyby wpływ na grubość muru. Ważne jest to, żeby pobrany wymiar był tym ostatecznym.

Warto jest, gdy już dokonanym wstępnego wyboru drzwi i ościeżnicy, zapoznać się z danymi technicznymi, jakie producent zamieszcza na stronie czy też w katalogu. W naszej firmie wszelkie dane techniczne dostępne są w katalogu na stronach z oferowanymi ościeżnicami

Jak sprawdzić, która strona drzwi jest nam potrzebna?

Poniżej przedstawiamy jak rozpoznać, który kierunek otwierania drzwi jest nam potrzebny: prawy czy lewy.

Stań przed drzwiami, tak aby się one otwierały „na Ciebie”. Jeżeli widoczne zawiasy są po lewej stronie są to drzwi Lewe, jeżeli zawiasy są po prawej stronie są to drzwi Prawe.

Mając już tą wiedzę, pozostaje tylko sprawdzić, jakie możliwości daje nam rozmieszczenie innych pomieszczeń, okien czy mebli w naszym domu. Wybór sposobu otwierania drzwi do wewnątrz czy do zewnątrz jest już kwestią naszego komfortu. W większości przypadków, do łazienek, stosuje się drzwi otwierane na zewnątrz. Natomiast do pozostałych pomieszczeń do wewnątrz, w szczególności, gdy prowadzi do nich wąski korytarz. Zwróć też uwagę na zamontowane już włączniki światła, ważne aby, były po tej samej stronie co klamka. Inne umiejscowienie mogłoby być kłopotliwe w użytkowaniu.

Drzwi do pomieszczeń specjalnych.

Drzwi do pomieszczeń typu np. łazienka, czy spiżarnia często wymagają specjalnych funkcji. W szczególności ma to znaczenie pod względem cyrkulacji powietrza, czyli gdy niezbędna jest wentylacja. Drzwi do łazienki, są doskonałym przykładem pomieszczenia, które musi posiadać odpowiednią wentylację. Ze względu na dużą wilgoć, która tam panuje, wskazane jest zamontowania tulei wentylacyjnych lub kratki wentylacyjnej. Na chwilę obecną producenci drzwi mają w ofercie odpowiednio kolorystycznie dobrane akcesoria wentylacyjne do koloru drzwi, co powoduje, że pomimo dodatkowych elementów skrzydła drzwiowe prezentują się nadal atrakcyjnie.

Drzwi do pomieszczeń gospodarczych np. spiżarki. Spiżarnia jest dodatkowym pomieszczeniem, na ogół niewielkim, często wydzielonym z obszaru kuchennego czy też korytarzowego. Z racji swojego niewielkiego metrażu, zamontowane tam drzwi, nie powinny zajmować wiele miejsca. Propozycją Esstilo jest w takim przypadku zastosowanie wszelkiego rodzaju systemów przesuwnych naściennych czy chowanych w ścianę. Dzięki temu zaoszczędzoną przestrzeń możesz zagospodarować na inne cele.

Drzwi przeszklone czy pełne?

Kolejnym wyborem, przed jakim staniesz to, czy drzwi mają być przeszklone, czy pełne. Jest to już kwestia estetyki i Twojego wyboru. Warto jednak zapoznać się z zaletami jednych i drugich. Dużo zależy od tego, czy korytarz do którego, prowadzą potrzebuje, doświetlenia czy nie. Jeżeli mamy potrzebę wpuszczenia większej ilości światła naturalnego do pomieszczenia czy do korytarza wybierzmy drzwi szklone.

Większy wybór drzwi jest zauważalny w przypadku drzwi z szybą. Powodem jest możliwość zastosowania wielu różnych kombinacji szyb w jednym modelu.

Marka Esstilo posiada w ofercie modele w kilku kombinacjach szkleń np. drzwi model Taurus. Możemy sobie zatem pozwolić na odrobinę szaleństwa i fantazji kompletując cały zestaw do domu. Ciekawą propozycją jest również możliwość wyboru szyby czarnej, jak to ma miejsce w modelu Vivo.

Drzwi pełne zapewniają większą prywatność. Miejscem, w którym szczególnie znajdują swoje zastosowanie jest sypialnia, gdzie strefa prywatności jest wyjątkowo ważna. Kolejną zaletą drzwi pełnych jest to, że pozwalają na większe wyciszenie pomieszczenia, co natomiast sprawdzi się wyjątkowo dobrze w przypadku pokoju dla nastolatka. Tam gdzie czujemy potrzebę skupienia, wyciszenia np. domowe biuro, również bardziej zasadne będą drzwi pełne.

Zapisz się do newslettera

Jeżeli stoisz właśnie przed wyborem drzwi. Rzuć okiem na nasze propozycje!